Zespół Szkół w Krośnicach

Wydarzenia

Święta to moment kiedy czas zatrzymuje się. Znikają wszelkie spory. To czas składania życzeń. Dawniej wysyłanie kartek to był świąteczny zwyczaj, sprawiający wiele przyjemności ich odbiorcą.

Teraz pocztówki to dla niektórych przeżytek. Na szczęście są tacy, którzy pozostali, pielęgnują i  przekazują tą tradycje.

Zasługę wynalezienia świątecznych pocztówek, przypisuje się Thomasowi Sturrock. W roku 1841 stworzył on pierwszą kartę. W 1843 r. dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie sir Henry Cole, zlecił wydruk pierwszego tysiąca tych pocztówek. Przedstawiały one szczęśliwą rodzinę siedzącą przy bogato zastawionym stole.

W Polsce pierwsze kartki świąteczne pojawiły się na początku XX wieku. Niestety jest coraz mniej osób, które wysyłają życzenia w taki sposób. Coraz częściej do składania życzeń służą

SMS-y, e-maile Facebook, MMS-y, e-kartki. Jednak nawet najciekawszy SMS nie zastąpi tradycyjnej, papierowej, kolorowej kartki. Wracają kartki z bombkami, aniołkami, szopkami, stroikami. Powraca również tradycja samodzielnego wykonywania kart świątecznych.

Tą tradycję podtrzymuje również nasza szkoła, Zespół Szkół w Krośnicach. W tym roku szkolnym 2017/2018 piękne, samodzielnie wykonane kartki przygotowała nauczycielka świetlicy p. Natalia Posor. Powstało 50 kolorowych kartek , z których 20 zostało wraz z życzeniami świątecznymi wysłanych do przyjaciół naszej szkoły. Pozostałe kartki będzie można kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbędzie się w dniu 18.12.2017 r. w budynku szkoły Serdecznie zapraszamy!

 

Wesołych świąt życzą p. Natalia Posor, p. Anna Drobina-Tuśnio wraz z uczniami uczęszczającymi na zajęcia w świetlicy szkolnej.

Co roku każde dziecko z niecierpliwością czeka na 6 grudnia. W tym dniu w klasach odwiedza  ich św. Mikołaj i przynosi jakiś upominek. Wcześniej uczniowie napisali list do Mikołaja, dotyczący wymarzonego prezentu. Nie było to łatwe zadanie, niektóre dzieci list przygotowały jeszcze po zajęciach lekcyjnych w świetlicy. Kilka dni wcześniej wspólnie przygotowaliśmy ozdoby zimowe, którymi udekorowaliśmy salę. W tym wyjątkowym dniu uczniowie wykonali piękne portrety Mikołaja. Podziwiały prezenty swoich kolegów i koleżanek. Świetlica była wypełniona paczkami, uśmiechniętymi małymi Mikołajkami . Zabawa piłkarzykami, tworzenie biżuterii z koralików, oglądanie kart piłkarskich , nie miały końca. Dzieci były zachwycone wyjadając słodkości z paczek.  Ciekawe czy wszystkie marzenia naszych podopiecznych się spełnią… Trzymamy kciuki, żeby Mikołaj dostarczył naszym pociechom to, czego pragną

29 listopada na świetlicy zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji.  Potem rozpoczęliśmy zabawę z przygotowanymi przez panie wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując karteczkę z przyszłym zawodem, czy za pomocą szpilki wskazać imię męża lub żony. Dużo radości przyniosła nam wróżba z butami, z której dowiedzieliśmy się kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. Oczywiście nie mogło zabraknąć andrzejkowej dyskoteki, na którą dzieci przygotowywały się już na świetlicy. Dziewczynki zakładały piękne sukienki, a chłopcy eleganckie koszule. Oczywiście wszyscy wiedzą,  że wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak  Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.

Bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy – tak brzmi idea Światowego Dnia Życzliwości.

W związku ze zbliżającym się Dniem Życzliwości (  21.11.2017) w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia o tematyce „Z kulturą na co dzień”. Uczniowie wspólnie tworzyli definicję słowa kultura, podawali hasła dotyczące kulturalnego zachowania się, które zostały zapisane na kolorowych listkach. W grupach dzieci rozmawiały na temat tolerancji oraz prawidłowego dyskutowania. Następnie dzieliły się swoją wiedzą na forum. Wspólnie stworzyliśmy plakat przedstawiający kulturalnego ucznia.  Podsumowując zajęcia uczniowie wykonali pracę plastyczną – kolorowe liście z magicznymi słowami : proszę, przepraszam i dziękuję. Dokonaliśmy prezentacji prac na wystawie w sali świetlicy.