Zespół Szkół w Krośnicach

Uwaga na wszy - poznaj wroga

Myślisz, że twojego dziecka to nie dotyczy: regularnie myjesz mu włosy, dbasz o czystość ubrań. Mieszkasz w ładnej okolicy, a maluch chodzi do porządnego przedszkola. Niestety, wróg czyha wszędzie.

Wszy to maleńkie owady wielkością przypominające ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm) - płaskie, nieposiadające skrzydeł, pokryte skórzastym pancerzem. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka. Wesz każdego dnia składa ok. 10 jajeczek (tzw. gnid). Gnidy są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Wesz może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Wszy bardzo łatwo i szybko się rozmnażają i przemieszczają. Wszawicą można się zarazić nie tylko używając wspólnych czapek, szalików, szczotek, czy ozdób na włosy, ale również podczas zabawy, gdy dzieci pochylają się nad sobą, przytulają. Najczęstszym objawem jest częste drapanie się dziecka po głowie.

Pobierz całość w PDF