Zespół Szkół w Krośnicach

Wsparcie dla rodziców

Agresja jest komunikatem ze strony dziecka w kierunku dorosłego…

…w ten sposób dziecko informuje nas, że ma problemy, z którymi sobie nie radzi.

Jak zatem pomóc dziecku? W takich sytuacjach warto się przyjrzeć

własnym relacjom z dziećmi.

Drogi Rodzicu- zadaj sobie następujące pytania:

- Ile czasu poświęcam dziecku?

- Czy słucham, co mówi do mnie dziecko?

- Jak często bawię/bawiłem się z moim dzieckiem?

- Jak często czytam/czytałem mu książki na dobranoc?

- W jaki sposób zwracam się do mojego dziecka, jakich słów używam?

- Czy są to słowa, które ranią: odejdź, zamknij się, przestań, nie mam czasu, ty nigdy..., ty zawsze...

- Czy są to słowa, które pomagają: cieszę się że jesteś, kocham cię, słucham cię, jestem z Tobą, dziękuję, proszę, przepraszam...

Teraz pewnie zapytasz: Czy to ma jakieś znaczenie?

Czytaj więcej...

Cyberbullying (cyberprzemoc) - to każda informacja bądź treść, która ma na celu przestraszyć, zawstydzić, nękać lub w inny sposób zranić innych i jest opublikowana lub wysyłana online (za pomocą komunikatorów, e-maili, stron internetowych, blogów). 

Przyjmuje się, że przemoc elektroniczna w przeważającej większości występuje wśród dzieci i młodzieży. Niektórzy mobbing elektroniczny traktują wręcz jako synonim przemocy rówieśniczej. Jest to zrozumiałe, bowiem dzisiejsi 15-latkowie (i młodsi) reprezentują pokolenie, które niemal od urodzenia ma styczność z największymi zdobyczami technologii informatycznych tj. komputer, telefon komórkowy czy Internet. Według badań w Polsce aż 96% chłopców i 97% dziewcząt w wieku 11-19 lat korzysta z Internetu spędzając w nim średnio 2,5 godziny dziennie. Dla młodych ludzi Internet to nie tylko gry, multimedia, strony www, ale przede wszystkim nowe formy komunikacji, które trwale zmieniają charakter relacji społecznych. Nic dziwnego, że znana od lat przemoc rówieśnicza przeniosła się do świata wirtualnego.

Czym cyberbullying różni się od innych form przemocy? 

Specjaliści wyróżniają pewne cechy specyficzne dla cyberbullyingu.

Czytaj więcej...

CZY CHCESZ ŻYĆ Z TYM POTWOREM? OWSIKI

Bardzo łatwo można zarazić się owsikami, to dlatego w przedszkolach i szkołach są małe epidemie owsicy, a w domu szybko "łapią" ją pozostali domownicy.

Te maleńkie robaki szczególnie upodobały sobie jelito człowieka. Można się nimi zarazić, jedząc zabrudzone jajami owoce lub warzywa.

Zwykle jednak objawy są charakterystyczne, że trudno ich nie skojarzyć z owsicą. Dziecko gorzej śpi, jest niespokojne, ma podkrążone oczy, skarży się na swędzenie pupy lub ból brzucha. Wszystkie leki stosowane przy owsicy są dostępne na receptę. Najczęściej dzieci dostają pyrantelum.

 

Pobierz całość w PDF

Uwaga na wszy - poznaj wroga

Myślisz, że twojego dziecka to nie dotyczy: regularnie myjesz mu włosy, dbasz o czystość ubrań. Mieszkasz w ładnej okolicy, a maluch chodzi do porządnego przedszkola. Niestety, wróg czyha wszędzie.

Wszy to maleńkie owady wielkością przypominające ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm) - płaskie, nieposiadające skrzydeł, pokryte skórzastym pancerzem. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka. Wesz każdego dnia składa ok. 10 jajeczek (tzw. gnid). Gnidy są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Wesz może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Wszy bardzo łatwo i szybko się rozmnażają i przemieszczają. Wszawicą można się zarazić nie tylko używając wspólnych czapek, szalików, szczotek, czy ozdób na włosy, ale również podczas zabawy, gdy dzieci pochylają się nad sobą, przytulają. Najczęstszym objawem jest częste drapanie się dziecka po głowie.

Pobierz całość w PDF