Zespół Szkół w Krośnicach

Wydarzenia

Dnia 8 XI 2018 r. dzieci z grupy 5- latków pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Januszkiewicz zaprezentowały program patriotyczny „ Przedszkolaki Ojczyźnie” , złożony z patriotycznych utworów inscenizacji „ Jak powstało godło polskie”, pieśni i piosenek.

Publiczność usłyszała m. in. wiersz Cz. Janczarskiego „ Barwy Ojczyste”, W. Bełzy „ Katechizm polskiego dziecka”, a także pieśni: „ Przybyli Ułani”, „ Płynie Wisła”. Dzieci zatańczyły Krakowiaka. Program obserwowali zaproszeni goście: p. dyrektor J. Jasięga i wicedyrektor M. Kędzia, rodzice oraz dziadkowie. Ciekawa scenografia przypominając, iż wszyscy jesteśmy Polakami, flagi, stroje, to wszystko stworzyło niecodzienną atmosferę spotkania.

Występ przedszkolaków, ich zaangażowanie, postawa patriotyczna nagrodzona zostały gromkimi brawami wspaniałej publiczności.

Dzień Niepodległości stał się radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „ Małych Polaków”.

Dnia 25 października grupa 6- cio i 5-cio latków wybrała się na wycieczkę do wrocławskiego Teatru Lalek na spektakl pod tytułem „ Babcia na jabłoni”.

Tematem przedstawienia było spotkanie międzypokoleniowe. Jej bohaterem jest chłopiec, który, mimo iż ma rodzinę, czuje się w niej bardzo samotny. Ucieka więc w świat fantazji wymyślając sobie babcię zapewniającą mu rozmaite atrakcje (przejażdżkę końmi, walkę z piratami) i pozwalającą mu robić niemal wszystko, na co ma ochotę. Kiedy w sąsiedztwie pojawia się starsza, samotna pani, chłopiec się z nią stopniowo zaprzyjaźnia. 

To przedstawienie o tym, że tym, co najważniejszego może zaoferować chłopcu babci jest czas i umiejętność słuchania.

Efekty specjalne jak i muzyka grana na żywo wywarły ogromne wrażenie na przedszkolakach.

W dniach 23 i 24 X dzieci w przedszkolu obchodziły wyjątkowy dzień- „Dzień Marchewki”

W tym dniu dominował kolor pomarańczowy. Celem było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki. Wszystkie działania były związane tematycznie z marchewką.

Były zabawy ruchowe ze śpiewem „Urodziny Marchewki”, wiersz „o brzydkim zachowaniu” i „Dlaczego dzieci nie lubią marchewki” J. Brzechwy, zagadki, prace plastyczne oraz tańce integracyjne przy muzyce. Było dużo radości i śmiechu ale chyba właśnie o to chodziło, aby ten dzień był wyjątkowy, zdrowy, witaminowy i pomarańczowy.
Kolejne urodziny Marchewki już za rok.

10 października obchodzony jest „Dzień drzewa” to święto wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. My w naszym przedszkolu zdecydowaliśmy się spojrzeć w przyszłość, ponieważ naszym marzeniem jest żyć i cieszyć się pięknem przyrody.  Z  tej okazji  w każdej grupie przedszkolnej odbyły się zajęcia ,których celem było: uświadomienie dzieciom roli drzew w przyrodzie i ich znaczenia w życiu człowieka, kształtowanie więzi z przyrodą i pozytywnego stosunku do niej, propagowanie idei ochrony przyrody. Przyswajaniu wiedzy przyrodniczej towarzyszyła zabawa, śpiew i taniec. Dzieci bowiem świetnie bawiły się przy piosenkach o tematyce ekologicznej.  W tym dniu przedszkolaki wzięły udział w realizacji jednego z punktów projektu „ Piękna nasza Polska cała”. Zadaniem do wykonania było zasadzenie „ Drzewa Pamięci” , które będzie symbolem życia i wolności.  Wspólne sadzenie drzew, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia.