Zespół Szkół w Krośnicach

Wydarzenia

Dnia 13 marca na auli w szkole odbył się konkurs recytatorski  pt „Przyroda w poezji- zwierzęta”. Celami konkursu było: popularyzacja literatury dziecięcej, rozwijanie zdolności  recytatorskich dzieci, prezentacja umiejętności artystycznych, pobudzenie do aktywnego uczestnictwa w życiu przedszkola.

Do konkursu przystąpiło 36 przedszkolaków. Poziom był bardzo wysoki w związku z czym Jury w składzie: p. dyrektor Wiesława Wysopal, p. Anna Bińska(mama Franka z gr. Misie oraz Michała z gr. Pszczółki), p. Walczak(mama Mateusza z gr. Żabki i Martyny z gr. Misie) oraz p. Trzcińska (mama Moniki z gr. Biedronki) nie miały łatwego zadania aby wyłonić zwycięzców. Jury oceniało dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.

W kategorii wiekowej 3-4 latki laureatami zostali:

 I miejsce ex aequo zajęła Zuzanna Krawczyk(gr. Motylki) oraz Wojciech Słocki (gr. Misie)

 II miejsce  Mateusz Łuczak (gr. Misie) ,

III miejsce zajęła Julia Łuczak (gr. Motylki),

wyróżnienie otrzymała Anna Przerwa(gr. Misie)

W kategorii wiekowej 5-6 latki laureatami zostali:

I miejsce zajął Robert Gorzkiewicz(gr. Pszczółki)

II miejsce Lena Czemerys (gr. Biedronki)

III miejsce ex aequo Mateusz Walczak (gr. Żabki) oraz Lilianna Wronowska (gr. Pszczółki)

Wyróżnienie otrzymała Gabriela Wieczorek(gr. Pszczółki)

Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Przedszkolaków aktywnie wspierali rodzice dbając o przygotowanie małych artystów do występu.

W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Krośnicach  rozpoczął się cykl zajęć ekologicznych dla dzieci z przedszkoli i szkół w Kuźnicy Czeszyckiej i Krośnicach, współfinansowany przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz System S.A. oraz Fundację Nasza Ziemia - Fundusz Naturalnej Energii. Dzieci z grupy 3 latków (Motylki) i 4-latków( Misie) dnia 8.03 poznały zagadnienia przyrodnicze związane z Doliną Baryczy, a także uczestniczyły w warsztatach manualnych. Podczas zajęć przyrodniczych zapoznały się z historią opowiedzianą przez pacynkę Grabka. Nauczyły się naśladować ruchem zwierzęta mieszkające w Dolinie Baryczy. Utrwaliły wygląd zwierząt zamieszkujących nasz teren. Poznały chrząszcza „Krośnika”. Nauczyły się ilustrować ruchem piosenkę o drzewach. Miały możliwość obejrzenia futra z lisa oraz przymierzenia czapki z tego zwierzęcia. Dotknęły rogi i poroża. Obejrzały 2 krótkie filmy edukacyjne oraz wykonały pracę plastyczną polegającą na odbiciu śladów zwierzęcia w masie solnej. Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w tak ciekawie przeprowadzonych zajęciach.

Dnia 6 marca nasze przedszkole odwiedziły edukatorki z Ośrodka Edukacji Ekologicznej mieszczącego się w Wałkowej. W bardzo ciekawy sposób opowiedziały o lesie. W jaki sposób się zmienia w ciągu następujących po sobie porach roku? Dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się w lesie. Jak wyglądają poroża leśnych zwierząt- mogły je dotknąć i zobaczyć. Jakie kwiaty zwiastują wiosnę?  Dlaczego niektóre zwierzęta trzeba dokarmiać i w jaki sposób można to zrobić? Stworzyły ptasią orkiestrę. Wysłuchały kilku opowiadań. Uczestniczyły w znanych zabawach ruchowych „stary niedźwiedź mocno śpi” oraz „chodzi lisek koło drogi”. Dzieci starsze obejrzały prezentację multimedialną.  Zakończeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej pt.  „Drzewo w czterech porach roku”. Każdy z przedszkolaków otrzymał certyfikat potwierdzający udział w zajęciach.

Nasze przedszkole uczestniczy w akcji  pod hasłem: „ Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”. Głównym zadaniem akcji jest rozwijanie u dziecka potrzeby kontaktu z książką, zachęcanie do słuchania bajek, wierszy i opowiadań w wykonaniu rodziców, a w przyszłości do samodzielnego czytania. W ramach tego przedsięwzięcia zapraszamy rodziców naszych przedszkolaków, by raz w miesiącu odwiedzali nasze przedszkole i czytali dzieciom książki oraz  ich ulubione bajki. Dla naszych przedszkolaków jest to wspaniała okazja nie tylko do zapoznania się z różnymi rodzajami literatury dziecięcej, ale również do spędzenia niepowtarzalnych chwil z najbliższymi. Dnia 23 lutego nasze przedszkole odwiedziła pani Izabella Trzcińska- mama Filipka z grupy Motylków. W niezmiernie ciekawy i interesujący sposób zaprezentowała dzieciom wiersze Jana Brzechwy m.in. „Kłamczucha”, „Skarżypyta”, „Leń”, „ Samochwała” i wiele innych. Podczas czytania wierszy zachęcała dzieci do korzystania z biblioteki w pobliskim CETS’ie- jesteśmy przekonani, że z pewnością zainteresowała książką niejednego przedszkolaka. Czytanie wierszy przeplatane było rozmowami na temat  wysłuchanych treści, a także nawiązaniem do przeprowadzenia kilku zabaw. Mama Filipka przeczytała także książkę pt. „Wesołe przygody Małego Jasia” na temat urodzin będące powodem do „wyprawienia” wszystkim przedszkolakom urodzin. Były kolorowe czapki, tradycyjne sto lat, gwizdki, cukierki, ciasteczka jak na prawdziwym przyjęciu urodzinowym. Dzieci były zachwycone i mile zaskoczone. Na Koniec dzieci pokolorowały przyniesione przez panią Izę kolorowanki o zimowej tematyce. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Izabelli za tak miłą wizytę oraz zapraszamy kolejnych Rodziców.