Zespół Szkół w Krośnicach

Warto wiedzieć

DZIECI TRZYLETNIE:

Łatwo ulegają zmęczeniu, ale też szybko regenerują swoje siły. Potrafią na krótko skupić swoją uwagę na przedmiocie, dlatego też ważne jest, by krótkotrwały wysiłek przeplatać z częstym odpoczynkiem, umożliwiającym zmianę pozycji, zaspokajającym potrzebę ruchu.

Dzieci w tym wieku są przede wszystkim egocentrykami. To wokół nich ma się wszystko skupiać - utrudnia im to orientację w otoczeniu.

Brak umiejętności samoobsługowych wymaga stałej zależności od dorosłych.

Trzylatki łatwo tracą poczucie bezpieczeństwa, które jest warunkiem równowagi psychicznej. Powinno zatem się je czujnie obserwować, aby w razie potrzeby pocieszyć, ośmielić lub zachęcić do wspólnej zabawy.

Czytaj więcej...

Zachowanie dziecka przy stole

Każde, nawet najbardziej niesforne dziecko, można nauczyć odpowiedniego zachowania przy stole. Potrzeba do tego zaangażowania ze strony rodziców. Najważniejsze jest to, by być konsekwentnym. Niestety w wielu przypadkach rodzice popełniają rozmaite błędy.

Już od przedszkolaka można wymagać nie tylko samodzielności w jedzeniu, ale także pomocy w czynnościach z nim związanych: przynoszeniem czystych talerzy i nakrywaniem do stołu, odnoszeniem brudnych naczyń, wycieraniu stołu. Należy jednak pamiętać o tym, że rodzic nie powinien wyręczać dziecka – nakarmienie go na pewno przyspieszy i ułatwi sprawę, ale schludne jedzenie jest umiejętnością, które każde dziecko musi opanować, a przecież lepiej wcześniej niż później.

Czytaj więcej...

Uczulenie na wiosnę

Alergia jest coraz powszechniejszą chorobą. Według szacunków w krajach wysoko rozwiniętych dotyka ona nawet 30% społeczeństwa. Alergia może wystąpić w każdym wieku, często borykają się z nią dzieci w wieku przedszkolnym, a wiosną choroba staje się jeszcze bardziej uciążliwa.

Alergia a wiek dziecka

Jak wspomniano wyżej, objawy alergii mogą pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej alergie pokarmowe pojawiają się w wieku niemowlęcym, natomiast alergiczny nieżyt nosa czy alergiczne zapalenie spojówek – u dzieci i nastolatków, a alergia na jad owadów – w wieku dorosłym. Ryzyko zachorowania wzrasta, gdy chorują rodzice dziecka, udowodniono bowiem genetyczną skłonność do rozwoju alergii. Największe ryzyko pojawia się u dzieci, których oboje rodzice dotknięci są chorobą.

Czytaj więcej...

Wskazówki żywieniowe dla rodziców

Aby dziecko wyrobiło sobie dobre nawyki żywieniowe, należy w domu :

• Dbać o zdrowe odżywianie, gdyż dziecko chętnie naśladuje osoby dla niego ważne. Warto to wykorzystać i nauczyć swoją pociechę zasad zdrowego odżywiania.

• Zadbać o wykluczenie słodkich napojów. Nie podawać dziecku soków i przyzwyczajać do smaku wody.

• Pamiętać, aby na stole nie zabrakło zdrowych przekąsek w postaci warzyw, owoców i orzechów, które posiadają szereg cennych składników odżywczych.

Czytaj więcej...