Zespół Szkół w Krośnicach

Wydarzenia

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej naszej szkoły wraz z wychowawczyniami na przełomie września, października, listopada i grudnia 2018 roku wzięli udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym” Piękna nasza Polska Cała” autorstwa Ludmiły Fabiszewskiej. Był on odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Celem projektu było m.in. kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz uwrażliwianie ich na piękno, folklor i tradycje Polski. Razem zrealizowaliśmy 12 zadań projektu:

Zadanie nr 1 – Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski- Mazurka Dąbrowskiego

W ramach tego  zadania dzieci poznały i nauczyły się Hymnu Polskiego -  Mazurka Dąbrowskiego  którego 4 zwrotki zostały wspólnie odśpiewane przez całą społeczność szkolną 9 listopada na dziedzińcu szkolnym.

Zadanie nr 3 – Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada

9 listopada 2018r odbyła się  uroczysta akademia z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski. Dzieci były odświętnie ubrane i przystrojone w biało-czerwone kotyliony.

Zadanie nr 4 – Nauka piosenki o tematyce patriotycznej

Śpiewaliśmy wiele piosenek o ojczyźnie oraz znanych pieśni patriotycznych m.in. „Moja ojczyzna”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „11 listopada”, „Legiony”, „Szara piechota”, „Płynie Wisła płynie”, „ Warczą karabiny”…

Zadanie nr 5 – Nauka tańca ludowego

W ramach zajęć muzycznych uczniowie klasy II poznali kroki kujawiaka do piosenki  pt.   „ Czerwone jabłuszko”.

Zadanie nr 6 – Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

Uczniowie klas drugich pięknie recytowali wiersz Ludwika Wiszniewskiego „11 listopada”. Ponadto ochotnicy wzięli udział w Patriotycznym Konkursie Recytatorskim, gdzie zaprezentowali następujące utwory: „Moja mała ojczyzna” Joanna Białobrzeska, „Twój dom” Wanda Chotomska, „Polska” Antoni Słonimski, „Barwy ojczyste” Czesław Janczarski, „Kim też ja będę?” Władysław Bełza.

Zadanie nr 7 – Zorganizowanie kącika „Piękna nasza Polska cała” o tematyce patriotycznej   W każdej klasie zorganizowano kącik patriotyczny z najważniejszymi informacjami dot. naszego kraju oraz z symbolami narodowymi. Ponadto od września do listopada hol szkolny zdobiła patriotyczna gazetka.

Zadanie nr 9 – Zabawa ludowa

W ramach obchodów Święta Pieczonego Ziemniaka zorganizowano uczniom plenerową imprezę, podczas której poznawali gry i zabawy swoich dziadków. Nie zabrakło klasycznych zabaw w kręgu „Mam chusteczkę”, „Moja Ulijanko”, „Uciekaj myszko” oraz zabaw z ziemniakiem w roli głównej.

Zadanie 10 – Według przepisu Babci i Dziadka – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy Słodkim i pysznym dodatkiem do naszego projektu było ciasto  w barwach narodowych „ Malinowa chmurka” przygotowanym przez nauczycielkę kl. II. Na degustację zaproszono panie dyrektorki. Przed Świętami Bożego Narodzenia klasa III wykonała pierniki z przepisu babci pani Renaty, popularne nie tylko w naszym regionie.

Zadanie nr 12 – „Piękna nasza Polska cala” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości Klasa II  wysłała pocztówkę z Krośnic  na adres  Ludmiły Fabiszewskiej wskazany w projekcie.

Zadanie nr 14 – Konkurs plastyczny dla dzieci „Moja mała ojczyzna”

W ramach konkursu plastycznego każda klasa ozdabiała drzwi wejściowe do sali lekcyjnej plakatem o tematyce 100lecia odzyskania niepodległości. Konkurs miał charakter grupowy. Uczniowie wzięli również indywidualny udział w konkursie plastycznym organizowanym przez bibliotekę szkolną, promującym czytelnictwo w 100lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zadanie nr 15 – Turniej wiedzy patriotycznej „Kocham Cię Polsko”

15 listopada 2018r. klasy I-III podsumowały swoje działania projektowe uroczystym spotkaniem patriotycznym oraz turniejem „Kocham Cię Polsko”. Na uczniów, którzy wykazali się największą wiedzą na temat naszego kraju czekały nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy „Małego Patrioty”.

Zadanie 18. „ Szlakiem historii” Krośnice 

Zorganizowano wycieczkę, której celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego i tradycji.

Uczniowie szkoły byli bardzo zaangażowani w realizację tego przedsięwzięcia. Obchody 100lecia Odzyskania Niepodległości w naszej szkole przyniosły nam wiele radości i stały się dla nas bardzo ważnym czasem. Udział w projekcie był nie tylko cenny w wiedzę, ale także sprawił dużo radości dzieciom. Projekt edukacyjny „ Piękna nasza Polska cała” był bez wątpienia wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu dla nas wszystkich.

                                                                           Koordynator projektu: mgr Elżbieta Figura

Tegoroczne  Spotkanie Świąteczne   pod  tytułem „Boże Narodzenie to dar miłości ",    odbyło się w Zespole w Krośnicach w piątek,  21 grudnia 2018r.  Uczestniczyli w nich:  uczniowie, nauczyciele, pracownicy  szkoły. Celem przedstawienia  było wprowadzenie wszystkich w świąteczny nastrój, ale także refleksją nas naszym życiem  i zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia się do Jezusa, który rodzi się nie tylko w Betlejemskiej grocie, ale przede wszystkim w naszych sercach. Inscenizacja  oparta była na nauczaniu świętego Jana Pawła II , usłyszeliśmy również wiersze ks. Jana Twardowskiego. Całość  przeplatana była śpiewem kolęd i pastorałek. Do wspólnego kolędowania zaangażowała się publiczność. Na zakończenie pani dyrektor Joanna Jasięga złożyła życzenia, po czym wszyscy obecni spotkali się z wychowawcami na klasowych wigiliach . Widowisko wprowadziło wszystkich w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i  wspólnego świętowania narodzin Zbawiciela. Spektakl został przygotowany przez uczniów klasy 3 gimnazjum i ich młodszych kolegów z klasy 4 szkoły podstawowej. W rolę Świętej Rodziny : Maryi  i Józefa wcielili się Julia Kwiecień i Michał Gołębiewski. Ze sceny popłynęły także świąteczne piosenki : „Wigilia” i „ Święta w nas”  przepięknie wykonane przez  Lenę Krawczyk i Michała Witka. Nad całością czuwały  katechetki :Aneta Rataj i  Elżbieta Szydełko-Ratyńska.

W grudniu odbył się konkurs "Domek dla kota"

To, co zrobili uczniowie wspólnie z rodzicami przerosło najśmielsze oczekiwania. Uczniowie wykonali nie tylko legowiska, ale także prawdziwe kocie wille, pałace. Zebrano blisko 50 prac! Wszystkie domki zostały przekazane do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Miliczu.

Uczniowie wraz z rodzicami wykazali się ogromnym zaangażowaniem w wykonanie domków oraz empatią dla bezdomnych zwierząt. Każdy domek jest inny, oryginalny, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju...Bardzo dziękujemy !!!

Kl.I-III SP

I miejsce  Fabian Kisiel Ib

                Kacper Zakrzewski IIb

II miejsce Mateusz Kowalczyk kl.Ib

                Zuzanna Kecher kl. Ia

III miejsce Wojciech Romańczyk kl.IIB

                  Akram Abu Hamed kl.IIb

                  Agata Staniszewska kl.Ib

kl IV-VI SP

I miejsce    Kacper Jasiński kl.6b

II miejsce   Patrycja Krawczyk kl. 4b

                  Błażej Jasiński kl. 6b

III miejsce   Zuzanna Michałek kl.6a

                   Karolina Kużaj kl.4a

                   Amir Abu Hamed kl.4a

kl VII, VIII i Gimnazjum

I miejsce    Aleksandra Bocheńska kl 7a

                 Paulina Nowak kl.7b

II miejsce  Martyna Bortkun kl.III gim

                  Piotr Kluczek  kl.III gim

                  Sandra Kołodziej kl.III gim

III miejsce Marta Wypych kl.III gim

                 Wiktoria Sobieraj kl.8b

Dnia 18 grudnia 2018 klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do wrocławskiego teatru lalek. Prawie trzydziestoosobowa grupa pod opieką nauczycielek Danuty Laszuk-Boruty, Pauliny Żurek i Karoliny Walaszczyk miała okazję po razy pierwszy w życiu zobaczyć, jak wygląda prawdziwy teatr. Dzieci obejrzały sztukę „Burza” – interpretację utworu Szekspira w wersji dla najmłodszych. Przedstawienie wzbudziło wśród publiczności wielkie emocje i na pewno pozostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów jeszcze przez długi czas!