Zespół Szkół w Krośnicach

Wydarzenia

Dzisiaj t.j. 15.03.2018 naszą szkołę odwiedził pan Zdzisław Rogowski, który jest strażnikiem przyrody na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy i koordynatorem akcji „Żaba”. Przeprowadził spotkanie z uczniami klas I i II SP pt. „Gady i płazy , gatunki chronione w Polsce”. Uczniowie mieli okazję poznać ciekawostki z życia płazów ( żaby i ropuchy zwalczają dokuczliwe dla nas komary, kleszcze, karaczany, stonkę ziemniaczaną i ślimaki ). Tłumaczył, że płazy co roku masowo giną na ruchliwych drogach podczas wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych, w których odbywają gody. Dzieci wykazywały duże zaangażowanie  i zainteresowanie.  Zachęcał także do wzięcia udziału w akcji „Żaba”.

                                                                                                                  Joanna Jasięga

Fundacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. I. Łukasiewicza zainaugurowała ogólnopolską kampanie „Powietrze bez śmieci”. Jej częścią jest projekt „Rodzina i dzieci, Powietrze bez śmieci”, do którego przystąpili uczniowie naszej Szkoły. Nadrzędnym celem kampanii jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych, na które mamy największy wpływ – tak zwanej niskiej emisji. Projekt jest adresowany do lokalnych społeczności oraz najmłodszych uczniów szkół podstawowych, bo właśnie w tym wieku tworzą się nawyki, które pozostają z nami przez całe życie. Realizacja projektu w szkole odbywa się głównie wśród uczniów klasy III d.

6 marca klasy czwarte pojechały na wycieczkę do Wałbrzycha. Co prawda pogoda nie dopisała, padał deszcz ze śniegiem, ale nic to, bo atrakcje absolutnie odsunęły na bok nieprzychylną aurę. Najpierw poszliśmy do Teatru Lalek i Aktora na spektakl „Piotruś Pan”. Wartka akcja, ubarwiona znakomitą muzyką, przeniosła nas w bajkowy świat Nibylandii. Po przedstawieniu udaliśmy się do Starej Kopalni -  Centrum Nauki i Sztuki, zlokalizowanej na terenie zabytkowej kopalni węgla kamiennego „Julia”. Stara Kopalnia  została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego Muzeum Przemysłu i Techniki. Przewodnik  z pasją opowiadał o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników. Obiecał, że następnym razem zaprowadzi nas do „złotego’ pociągu. Wszystko więc jeszcze przed nami.

                                                                                                     Anna Wietrzyńska

19 lutego w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, w którym udział wzięli  uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych. Uczestnicy zaprezentowali swoje aktorskie umiejętności, które z wielką uwagą i zainteresowaniem obserwowali ich młodsi koledzy – uczniowie kl. IV b.

Jury konkursu, pani Anna Wietrzyńska oraz pani Anna Drobina-Tuśnio, wyłoniło laureatów:

I miejsce – Hanna Stach, kl. VII a (J. I. Kraszewski „Dziad i baba”)

II miejsce – Kacper Możdrzech, kl. III B (W. Szymborska „Nic dwa razy”)

III miejsce – Stanisław Mogiłka, kl. VII b (J. Kochanowski „Tren VIII”)

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów na szczeblu powiatowym.