Zespół Szkół w Krośnicach

Wydarzenia

 9 maja 2019 roku grupa 40 uczniów Szkoły Podstawowej w Krośnicach  wzięła udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Paulinę Annę Galanciak i Macieja Bujko z TIFF Center we Wrocławiu. Zajęcia odbyły się w sali CETS.

Kamera otworkowa to okazja do zaobserwowania, jak działa fotografia w jej najczystszej postaci. Podczas warsztatów uczniowie poznali mechanizm, dzięki któremu powstają i są utrwalane świetlne obrazy.

Z pomocą prowadzących uczestnicy zbudowali własne aparaty (tzw. camera obscura) z  kartonowych pudełek. Mimo deszczowej pogody sfotografowaliśmy wybrane przedmioty i miejsca, które zostały wspólnie wywołane w specjalnie zaaranżowanej ciemni. Kamera otworkowa jest przystępną techniką, która sprzyja eksperymentom i pobudza wyobraźnię. Warsztaty pozwoliły poznać możliwości, jakie niesie ze sobą wykonywanie zdjęć za pomocą tej techniki oraz dały szansę lepiej zrozumieć istotę samej fotografii.

Organizatorami zajęć byli Monika Tomczyk i CETS.

Najpierw Poznań. Spacer po Starym Mieście z przewodniczką panią Kamilą. Oczekiwanie na słynne poznańskie koziołki urozmaicają nam miejskie gołębie, sprytnie przez nas dokarmiane i siadające nam na głowach. Wizyta w Rogalowym Muzeum sprawiła, że nabyliśmy godność czeladnika. Na otrzymanym certyfikacie można przeczytać :”Każdej Meli i Szczunowi nakazuje cię co dalej: Farynę i młodzie szanować, jak święty Marcin z potrzebującym się podzielić, cnót akuratności przestrzegać i pyszne rogale na całym świecie sławić” Hitem okazała się gra miejska szlakiem powstania wielkopolskiego. Toruń, wiadomo, to miasto oferujące turystom wiele atrakcji. I tutaj, podobnie jak w Poznaniu, najciekawsze zakątki miasta poznawaliśmy krocząc za przewodnikiem. Samodzielnie ( no niezupełnie, bo z naszymi paniami) , podzieleni na grupy odkrywaliśmy miasto, rozwiązując na karcie pracy zagadki, rebusy oraz odpowiadając na pytania. Naszym zmaganiom życzliwie przyglądał się z cokołu imć Nicolaus Copernikus. Bardzo interesująca okazało się odwiedzenie Planetarium  oraz wizyta w Młynie Wiedzy. Żeby sobie nikt nie pomyślał, że na wycieczce słuchaliśmy tylko przewodników i uczyliśmy się historii (przyznać trzeba, że jednak w sposób niebanalny), bo to nieprawda. Piekliśmy pierniki. Bawiliśmy się w podchody. Biegaliśmy wokół świetlistej fontanny.  Gdzie nas poniesie za rok? Któż to może wiedzieć…

                        Uczniowie, biorący udział w wycieczce w dniach 7,8,9,10 maja 2019 r.                                          A.Wietrzyńska, M. Kłudka-Sobieraj, B. Żurek, M. Zmyślona

5 kwietnia odbył się szkolny apel przygotowany przez członków SKO. Aby zachęcić naszych uczniów do systematycznego korzystania z SKO dzieci z klas czwartych wraz z nauczycielkami Ewą Pieróg i Pauliną Oroń przedstawiły inscenizację o oszczędzaniu nie tylko pieniedzy, ale również wody i prądu pt "Zarabiaj, oszczędzaj, wydawaj i pomagaj." W apelu uczestniczyli uczniowie klas I-IV SP. Obecni byli też zaproszeni goście z Banku Spółdzielczego w Krośnicach-panie Agnieszka Boguś i Małgorzata Wysota.

Tradycyjnie – 21 marca 2019 r. uczniowie klas I – IV wyruszyli w barwnym korowodzie na powitanie Wiosny. W tym dniu obowiązywały kolorowe stroje, kwiaty, nie zabrakło też Marzanny! Dzieci wśród głośnych okrzyków, dźwięków grzechotek pożegnały zimę. Przy dźwiękach piosenek i wesołych okrzykach uczniowie wrócili do szkoły, gdzie czekała na nich kiełbaska z grilla. Na szkolnym placu rozpoczęły się pierwsze wiosenne zabawy.