Zespół Szkół w Krośnicach

Wydarzenia

Uczniowie Zespołu Szkół w Krośnicach z rocznika 2002 zostali wylosowani do udziału w badaniu siódmej edycji Międzynarodowego Programu Oceny Umiejętności  Uczniów, który znany jest jako PISA (Programme for International Student Assessment). Celem badania PISA jest określenie na ile młodzież w różnych krajach przygotowana jest do uczestnictwa w „dorosłym” życiu.

W dniu 14.03.2018 r. uczniowie rozwiązywali na komputerach zadania z zakresu języka ojczystego, matematyki oraz nauk przyrodniczych. Badanie było całkowicie anonimowe i ma sprawdzić przede wszystkim, czy uczniowie potrafią zastosować w praktyce posiadaną przez nich wiedzę oraz na ile są przygotowani do samodzielnego uzupełnienia i  poszerzenia swojej wiedzy, czy rozumieją zjawiska zachodzące wokół nas.

W dniu 07.02.2018r. uczniowie z naszej szkoły: Jakub Krupski, Jakub Bęben, Marzena Sobolewska, Tomasz Wojtaszek i Kacper Możdrzech uczestniczyli w konkursie chemicznym „Młody Chemik Eksperymentuje”. Do konkursu uczniów przygotowywała p. Katarzyna Szafraniec. Konkurs miał na celu rozbudzenie zainteresowań uczniów przedmiotem i pogłębienie wiedzy chemicznej. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu przy współpracy Sekcji Dydaktycznej Wrocławskiego Oddziału PTCh, Powiatowego Centrum Edukacyjnego i Psychologiczno – Pedagogicznego w Miliczu oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Ekologii Humanistycznej „EKOS”.

Na początku uczniowie musieli się zmierzyć z testem pisemnym składającym się z 50 zadań zarówno zamkniętych jak i otwartych. Druga część konkursu to zadania laboratoryjne, do której dostało się dziesięciu najlepszych uczestników.  Do drugiej części przystąpili Jakub Krupski i Marzena Sobolewska. W czasie trwania zadań laboratoryjnych pozostali uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu dr hab. Marioli Kuczer „ Piękne, ale zabójcze” z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na końcu odbyło się wręczenie nagród przez Komisję Konkursową złożoną z pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Niepublicznej Szkoły Medycznej we Wrocławiu. Uczeń klasy IIIA gimnazjum Jakub Krupski zdobył IV miejsce, a uczennica klasy IIIB Marzena Sobolewska V miejsce. Gratulujemy!

13 stycznia 2018 roku uczniowie dwóch klas III Gimnazjum w Krośnicach mieli swój pierwszy w życiu ,,poważny” bal – Bal Gimnazjalny. Uroczystość miała miejsce w restauracji Lema w Wierzchowicach. O godzinie 17:00 prowadzący Tomasz Wojtaszek i Daria Waleńska przywitali zebranych gości – Wójta Gminy Krośnice Pana Andrzeja Białego, Panią Dyrektor Wiesławę Wysopal, Panią Wicedyrektor Aleksandrę Drendę, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Małgorzatę Zaryczańską, Rodziców oraz Grono Pedagogiczne. Pani Dyrektor w przemowie do trzecioklasistów życzyła im między innymi sukcesów na egzaminach, dobrej zabawy, a następnie uroczyście otworzyła bal gimnazjalny. Wójt Gminy Krośnice życzył wszystkim niezapomnianych chwil w tym tak ważnym dla gimnazjalistów dniu. Po przemówieniach, jak tradycja nakazuje,  panowie w czerwonych muszkach, garniturach; panie z czerwonymi różami na nadgarstkach, w przepięknych wieczorowych kreacjach, odtańczyli staropolskiego poloneza. Układ choreograficzny młodzież ćwiczyła pod czujnym okiem Pani Moniki Tomczyk i Pana Dariusza Rataja, nauczycieli wychowania fizycznego. Po dostojnym tańcu uczniowie zaprezentowali się w części artystycznej, w której w humorystyczny sposób podziękowali nauczycielom za wszystkie lata nauki, prezentując swoje muzyczne i aktorskie talenty. Pani Dyrektor, której przyznano tytuł Wieszcza szkolnego, odczytała „Odę do trzecioklasistów” a każdy z nauczycieli otrzymał tytuł „Superbelfra” w swojej kategorii. Szczególne słowa wdzięczności adresowane były do wychowawczyń i organizatorek balu – pani Marii Możdrzech i Edyty Dwojak. Po oficjalnej części młodzież ruszyła na parkiet, bawiąc się przy muzyce pana Dariusza Krawczyka. Pamiątkowe zdjęcia i film z tej niezapomnianej imprezy będzie można oglądnąć dzięki uprzejmości pani Margarity Dwojak, która towarzyszyła gimnazjalistom do ostatnich minut balu.

Tegoroczne  Jasełka  pod  tytułem "Boże Narodzenie w Betlejem",  odbyły się   w Zespole Szkół w Krośnicach w  dniu 18 grudnia 2017r. , które poprzedziło uroczyste  zapalenie lampek na  choince  przez Panią Dyrektor Wiesławę Wysopal.

Uczestniczyli w nich  uczniowie, nauczyciele, pracownicy  i zaproszeni goście.   Przedstawienie odbyło się w piękniej scenografii a każda   z osób, która brała udział  w przedstawieniu miała strój, odpowiedni do granej postaci. Na scenie pojawiły się tradycyjne postacie takie jak: Maryja, Józef, Anioł, Trzej Królowie, Pastuszkowie, a obok nich mogliśmy ujrzeć współczesną rodzinę składającą się    z: mamy, taty , babci i szóstki dzieci. Ową rodzinę odwiedza sąsiadka, która przynosi światełko betlejemskie. Usłyszeliśmy również orędzie z groty betlejemskiej .

 W Jasełkach wzięli udział : Natalia Słoja (Maryja), Jakub Andrzejczyk (Józef), Gabriel (Amelia Witek), Natalia Kecher (Anioł ), Daria Waleńska (Mama), Piotr Biały (Tata ), Klaudia Kwasiuk (Kasia), Wojciech Nacewicz (Wojtek), Amelia Nacewicz (Babcia), Dagmara Rutka, Beata Rutka, Kinga Gurguk, Helena Lis (Dzieci) ,Lidka Bilska  (Sąsiadka), Adam Garnyś (Król Kacper), Dominik Andrzejczyk (Król Melchior), Wojciech Bejster (Król Baltazar), Maksymilian Stolarek ( Pasterz), Tomek Wojciechowski (Wnuczek Pasterza) , Tobiasz Kuźnik , Maciej Samborski (Pastuszkowie), Kamila Bilska (Anioł Stróż),  Agata Nowak (Narrator).

Prowadzący : Aleksandra Kwiecień, Jakub Krupski, Tomasz Wojtaszek, Kacper Możdrzech , obsługą techniczną zajęli się :  Patryk Krawczyk i Tomasz Wojtaszek.

 Inscenizacja przeplatana była kolędami , które  pięknie zagrali  i zaśpiewali   :

Lena Krawczyk - śpiew

Lura Szyrner - śpiew + gra na pianinie

Julia Kwiecień - gra na pianinie

Michał Witek - śpiew

Taniec Mikołajów przepięknie zatańczyły przedszkolaki  :

Gabrysia Wieczorek, Nikola Skawińska, Emilka Hołdyńska, Martynka Mikołajczyk, Julia Domańska , którzy doskonalą swoje zdolności muzyczne  i artystyczne na zajęciach Pracowni Twórczo prowadzonej przez Panią  Kamilę Ratyńską-Pietrykę.  

Na zakończenie pani dyrektor  Wiesława Wysopal  podziękowała  uczniom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie spektaklu , co zostało uwieńczone ogromnymi brawami publiczności. 

Spektakl został przygotowany przez  uczniów   pod kierownictwem katechetek : Pani Anety Rataj i Pani Elżbiety Szydełko-Ratyńskiej.

Po spektaklu przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Zaryczańska  poprowadziła licytację  piernikowego domku, którego właścicielką została Pani Monika Bocheńska.

Na zakończenie  Pani  Dyrektor zaprosiła wszystkich zebranych na Świąteczny Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym można było nabyć : kartki świąteczne, stroiki, dekoracje świąteczne,   wziąć udział w loterii fantowej , która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez rodziców naszych uczniów.

Poniedziałkowe popołudnie w naszej szkole upłynęło w  atmosferze  ciepła,  radościi wzajemnej życzliwości.