Zespół Szkół w Krośnicach

 Dnia 10 listopada 2016 roku w auli szkolnej odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy IIA i IIB gimnazjum pod kierunkiem wychowawczyń – Marii Możdrzech i Edyty Dwojak. W apelu wzięli udział: Wójt Gminy Krośnice p. Andrzej Biały; dyrekcja ZSiP – p.Wiesława Wysopal i p. Aleksandra Drenda; przedstawiciele Rady Rodziców – p. Jolanta Brząkała - Garnyś i p. Beata Sobczak; nauczyciele oraz uczniowie klas IV-VI SP i I-III Gimnazjum.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Przewodnicząca Szkolnego Samorządu Uczniowskiego Gabriela Nacewicz przywitała zebranych słowami: „Jedną drogą dziś wszyscy idziemy”.

W inscenizacji słowno – muzycznej pod hasłem: „Droga do niepodległości” wykorzystane zostały treści historyczne, pieśni patriotyczne i wojskowe, wiersze oraz prezentacja multimedialna. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. W tym roku przypada już 98 rocznica odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów.

W trakcie akademii duże poruszenie młodzieży wzbudził Józef Piłsudski, który wystąpił z przemówieniem „Dano mi wszystko do rąk…” oraz śpiew chóru (złożonego z uczniów klas drugich gimnazjum). Muzyczne tło dla recytowanych wierszy stanowiły pieśni w wykonaniu Patryka Krawczyka. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji polskiej historii i patriotyzmu. Wspólnie zaśpiewała pieśni – Legiony, Rota.

Dziękujemy wszystkim młodym artystom z klas drugich gimnazjum za ukazanie jak wielkim skarbem jest nasza narodowa suwerenność i jak wielką cenę zapłaciły za nią minione pokolenia. A sam występ artystyczny stał się uwieńczeniem wspólnych refleksji i poruszył chyba niejedno serce.