top
logo

Aktualności

Narodowe Czytanie

 

5 września 2014 r. nasza szkoła dołączyła do zainicjowanej w 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”.

Przedstawiciele klas zebrali się w szkolnej auli gdzie rozpoczęło się publiczne czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza. Wśród czytających byli:

Pani w-ce wójt Joanna Monastyrska,

Pani dyrektor Wiesława Wysopal,

Bibliotekarka Katarzyna Pufal- Puchała

oraz uczniowie kl. VI: Jakub Krupski, Wiktoria Buszyńska, Alicja Garnyś, Nina Mądra, Marzena Sobolewska i Oliwia Kecher.

 

Tłem do czytania Trylogii była prezentacja multimedialna przygotowana przez Ninę Mądrą, uczennicę kl. VIb.

 

Nasi goście w sposób niezwykle wyrazisty odczytali fragmenty dzieł Henryka Sienkiewicza. Uczniowie w skupieniu wysłuchali fragmentów Pana Wołodyjowskiego, Potopu, Ogniem i mieczem. Akcja „Narodowe czytanie” była możliwością poznania dorobku polskiego noblisty, popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci, wzmocnienia poczucia tożsamości narodowej i zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o poprawną polszczyznę.

 

nc1

 

nc2

 

nc3

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w naszej szkole

 

Fotogaleria autorstwa Joanny Wietrzyńskiej 

 

DSC 0153

 

DSC 0158

 

DSC 0199

 

DSC 0205

 

DSC 0215

 

DSC 0238

 

DSC 0253

 

DSC 0262

 

DSC 0279

 

DSC 0283

 

DSC 0306

 

Pierwszoklasiści ze swoimi wychowawczyniami od lewej Joanną Jasięgą i Elżbietą Figurą

 

DSC 0185

"Ocalić od zapomnienia"

 

W dniach 5-12 lipca na ziemię swoich przodków, do Bohorodyczyna udała się 7-osobowa grupa wolontariuszy z gminy Krośnice, by po raz kolejny w ramach akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" ratować ślady polskości na miejscowym, przedwojennym cmentarzu.

Wśród jadących były uczennice Zespołu Szkół i Przedszkola w Krośnicach: Alicja Fendorf, Karolina Jasińska, Aleksandra Sarniecka oraz opiekun Renata Hajduk.

Podczas pobytu na ziemiach przodków pracowaliśmy na polskich cmentarzach w Kołomyi i Bohorodyczynie.

W Kołomyi wspólnie z przedstawicielami Towarzystwa Polaków na Pokuciu oczyszczaliśmy z chwastów i zanieczyszczeń piękne , polskie sarkofagi, grabiliśmy liście, paliliśmy suche gałęzie pozostałe po wycince starych drzew, zbieraliśmy śmieci pozostawione przez współczesnych „użytkowników” cmentarza.

 

1dr


Cmentarz w Bohorodyczynie był w większości wykoszony i częściowo skropiony środkami chwastobójczymi. Pracy jednak nie brakowało.

 

hf2

W trakcie pobytu było wiele rozmów o współczesnej sytuacji na Ukrainie, a także podziękowań za pomoc w ratowaniu polskich przedwojennych miejsc pochówku zmarłych oraz za pamięć o mieszkających tam Polakach. Zaproszono też dwoje dzieci polskiego pochodzenia z Kołomyi na wakacje do Polski w miesiącu sierpniu.

Pobyt w Bohorodyczynie nie ograniczał się tylko do pracy na cmentarzu. Popołudnia spędzaliśmy na spotkaniach z mieszkańcami wsi, zwiedzaniu okolicy, a także na zabawach z rówieśnikami.

Jak co roku grupę z Polski odwiedził zaprzyjaźniony ksiądz grecko-katolicki Wasyl Tomin, oraz wójt gminy Żukocin, którzy z życzliwością odnosili się do pobytu grupy z Krośnic na terenie ukraińskiej gminy i pracach czynionych na cmentarzu w Bohorodyczynie.


            Podczas pobytu na Ukrainie zwiedziliśmy Muzeum Pokucia i Huculszczyzny, Muzeum Pisanki oraz rynek w Kołomyi.

 

gd3

 

 W drodze powrotnej do Polski odwiedziliśmy Lwów, gdzie podziwialiśmy zabytkowe kamienice, deptak przed Operą, katedrę i inne pozostawione tam zabytkowe, polskie kościoły.

 

vc4

 

 

Wyjazd na Kresy jak co roku dostarczył wielu pozytywnych wrażeń i emocji.Nowe znajomości i przyjaźnie, barwna kultura, zwyczaje, podobne potrawy mieszkających tam ludzi . Przede wszystkim jednak historia uwieczniona, a teraz odkrywana na cmentarnych postumentach i nagrobkach to ważna, wiążąca pokoleniowa nić.

 

            Jesteśmy dumni, że na ziemi przodków uprzątnięty cmentarz jest wymownym dowodem naszej pamięci i świadectwem tego, że jeszcze nie tak dawno była tam Polska.

 

nk5

Wycieczka do Trójmiasta

 

Jak co roku uczniom ZSiP w Krośnicach udało się zobaczyć kolejny wyjątkowy zakątek Polski. W dniach 27 – 30 maja 2014 r. uczniowie klasy VI b oraz II i III Gimnazjum podziwiali piękno naszego wybrzeża. Przez cztery dni udało nam się zobaczyć wiele ciekawych miejsc Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Gdańsk to malownicze kamieniczki na Starym Mieście, Bazylika Mariacka, Fontanna Neptuna, Złota Brama i oczywiście Westerplatte. Odwiedziliśmy również Narodowe Muzeum Morskie oraz pospacerowaliśmy po statku Sołdek.

Gdynia kojarzyć nam się będzie z Oceanarium, niszczycielem ORP „Błyskawica”, żaglowcem „Dar Pomorza” oraz ogromnym portem przeładunkowym a Sopot to oczywiście molo i najważniejsza ulica Bohaterów Monte Cassino.

Jednak to nie wszystko, najważniejsze przecież było morze i plaża, piękna bałtycka plaża pełna muszelek i tam właśnie spędzaliśmy popołudnia i wieczory. W czasie naszej dłuuugiej drogi nad morze i z powrotem odwiedziliśmy dwa potężne zamki krzyżackie: Zamek w Gniewie oraz Zamek w Malborku.

Jak było? Na pewno wietrznie ;) a poza tym myślę, że każdy ma swoje niepowtarzalne wspomnienia

M. Kłudka

 

DSC02675

 

DSC02727

 

DSC02729

 

DSC02738

Wizyta Hrabiego Adalbertda

 

29.05.2014r. w naszej szkole gościł potomek ostatnich właścicieli Krośnic - Adalbertd von der Recke wraz z małżonką. Goście w towarzystwie nauczyciela historii - Dariusza Kaliszczaka zwiedzili kompleks szkolno - przedszkolny, halę sportową oraz bok żywieniowy. Byli pod wrażeniem inwestycji oraz zmian, które zaistniały w Krośnicach od ich ostatniej wizyty w 2010r.

Hrabia Adalbertd jest emerytowanym pracownikiem uniwersytetu w Haidelbergu. W 2004r. uczestniczył wraz z innymi przedstawicielami rodu w zjeździe rodziny w Krośnicach.

 

DSC03280

 

DSC03281

 

DSC03284


bottom

Powered by Joomla!. Design by: themza joomla 2.5 theme  Valid XHTML and CSS.