top
logo

Aktualności

Spotkanie Kresowiaków

 

W czwartkowe popołudnie14 maja aula Zespołu Szkół i Przedszkola w Krośnicach wypełniła się kresowiakami oraz sympatykami Kresów, którzy przybyli aby przypomnieć sobie oraz wspólnie zaśpiewać piosenki znane im z dzieciństwa.

Na spotkanie przybyło ponad 70 osób nie tylko z gminy Krośnice , ale także innych miejscowości.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: poseł RP Piotr Babiarz, wójt Gminy Krośnice Andrzej Biały, przewodniczący Rady Gminy Krośnice Janusz Dziekan, ksiądz Andrzej Buryła, prezes Towarzystwa Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich p. Michał Folmer, dyrektor szkoły w Krośnicach Wiesława Wysopal , kresowiacy, nauczyciele, rodzice, dziadkowie i uczniowie, .

Uroczystość rozpoczęła się od występu dzieci i młodzieży, którzy pod opieką nauczycielki Renaty Hajduk przedstawili program artystyczny mówiący o popularności śpiewania piosenek na Kresach, pokazujący rolę i znaczenie pieśni na terenie wielokulturowych Kresów w codziennym życiu, a także podczas ważnych wydarzeń historycznych.

„ Śpiewajcie głosem, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem”- tak mówił św. Augustyn Kresowianie do tego się stosowali- to słowa z występu dzieci.

            Podczas spotkania głos zabrał m. in. poseł Piotr Babiarz, który nawiązał do swoich korzeni kresowych a występ dzieci określił jako wielka lekcję historii ważną nie tylko dla tych, którzy zostawili swoją małą Ojczyznę na Wschodzie.

W drugiej części spotkania była okazja do wspólnego śpiewania kresowych piosenek oraz do słodkiego poczęstunku, który przygotowali kresowiacy i młodzież ze szkoły.

Przybyli goście oraz kresowiacy złożyli również symboliczną złotówkę na rzecz ratowania cmentarzy na kresach w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

 

Zdjęcie0028

 

Zdjęcie0037

 

Zdjęcie0019

 

Zdjęcie0046

 

 

 

Turniej Matematyczno - Przyrodniczy

 

V Gminny Turniej Matematyczno-Przyrodniczy w ZSiP w Krośnicach

„Uczymy się aby być

aby wiedzieć

aby działać

aby żyć wspólnie”

pod takim hasłem, w czwartek 07.05.2015 w auli ZSIP w Krośnicach, odbył się już po raz piąty Gminny Turniej Matematyczno-Przyrodniczy.

           Założeniem konkursu jest rozwijanie kompetencji kluczowych, które działają pionowo- w kolejnych latach nauki i poziomo- na poszczególnych przedmiotach. Niektóre z nich to: połączenie wiedzy i umiejętności, przy zachowaniu odpowiednich postaw, efektywne współdziałanie w zespole, negocjowanie i inne.

Zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (Wanda Drewniak, Józef Wołoszyn, Magdalena Zmyślona, Teresa Pleśniak, Hubert Pietrzak, Alicja Wiatrak, Beata Wojtaszek, i Edyta Dwojak) opracował różnego typu zadania praktyczne z fizyki, chemii, biologii, geografii, techniki, informatyki i matematyki.

Turniej poprowadziły uczennice Barbara Zaryczańska i Nikola Łysek, przygotowane przez panią Wandę Drewniak i Beatę Wojtaszek. Całość rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola im. I. Łukasiewicza w Krośnicach Pani Wiesława Wysopal, która przywitała przybyłych gości i życzyła uczniom sukcesów.

Gościem Turnieju był wójt Gminy Krośnice, Pan Andrzej Biały, jeden z głównych założycieli i organizatorów tego konkursu w latach poprzednich.

Gimnazjaliści z Bukowic, Krośnic i Kuźnicy Czeszyckiej pracowali w trzyosobowych drużynach. Każdą szkołę reprezentowały dwie drużyny.

Tym razem uczniowie rozwiązywali krzyżówkę interaktywną i Quiz na laptopach. Gimnazjaliści rozpoznawali m.in. zatoki, cieśniny i kanały ziemi na mapie, rozwiązywali też anagramy matematyczne, zadanie fizyczne, chemiczne, łamigłówkę z kartami, rozpoznawali rośliny i zwierzęta ze zdjęć.

Ostatecznie I miejsce zdobyła drużyna gospodarzy z klasy III: Karolina Pełczyńska, Dominik Mazurkiewicz i Wojciech Wojtaszek. II miejsce wywalczyła drużyna z Kuźnicy: Dominika Cieślik, Izabela Gromek i Sara Okoń. Trzecie miejsce przypadło drużynie z Bukowic: Kornelii Banasiewicz, Sandrze Piech i Maciejowi Gradzikowi.

W skład komisji konkursowej weszli: Maria Łaskawa z Zespołu Szkół w Kuźnicy Czeszyckiej, Beata Kembłowska z Zespołu Szkół w Bukowicach oraz Edyta Dwojak z Zespołu Szkół w Krośnicach.

Nagrody książkowe wręczyła Pani Dyrektor Wiesława Wysopal wspólnie z Wójtem Gminy Krośnice Panem Andrzejem Białym.

Beata Wojtaszek

 

turniej 2015r 

DSCF7875

DSCF7884

 

DSCF7881

 

 

Darz - Bór

 

21 i 22 kwietnia uczniowie klas IV - VI byli gośćmi milickiego Koła Łowieckiego „Darz-Bór”. Myśliwi, w ramach projektu „Myśliwi dzieciom”, już po raz drugi ugościli nas kiełbaskami smażonymi na ognisku. Ale co ważniejsze, pięknie opowiedzieli o zwierzętach leśnych, o ich zwyczajach i naturze. Można było czegoś nauczyć o otaczającej człowieka przyrodzie… i wyhasać na świeżym powietrzu.

 

DSCF7737

 

DSCF7752

 

DSCF7760

DSCF7769

Wycieczka do Wrocławia

 

W czwartek 23 kwietnia uczniowie klasy IVa i Va i b, wraz z nauczycielkami Agnieszką Woźniak, Małgorzatą Słocką i Anną Wietrzyńska, pojechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia. Z pomocą sympatycznej pani przewodniczki, poznaliśmy historyczne miejsca stolicy Dolnego Śląska m. in. Ostrów Tumski z wraz Katedrą, Plac Uniwersytecki, Uniwersytet Wrocławski, budynek Ossolineum, Rynek i ratusz, XIII- wieczne więzienie, Jatki, czyli dawne sklepy. Po drodze mijaliśmy maleńkie symbole miasta - wrocławskie krasnale. Nachodziliśmy się sporo, ale było warto. Odwiedziliśmy także Ogród Botaniczny, który jednak o tej porze nie pokazał się nam w pełnej krasie. Wycieczka była udana, tym bardziej, że humory i pogoda dopisały.

 

1

 

4

 

6

 

8

Sprzątanie parku w Dziewiętlinie

 

Jak co roku 16 kwietnia 2015 uczniowie naszej szkoły, członkowie Koła Ekologicznego, na zaproszenie sołtysa wsi Dziewiętlin pani Jolanty Garnyś czcili wraz z mieszkańcami tej wsi Święto Ziemi. Do Dziewiętlina przyjechała przedstawicielka firmy ALBA, która przypomniała sposób segregacji śmieci, dała dzieciom kamizeli ochronne, rękawiczki i stosowne worki. Z tej okazji dzieci i dorośli uporządkowali teren parku dziewiętlińskiego. Posegregowane śmieci złożono w wyznaczone miejsce, które odbierze firma ALBA. Po pracy było jak zawsze ognisko i kiełbaski oraz słodycze, które zafundowała pani sołtys Jolanta Garnyś.

 

Zdjęcie0296

 

Zdjęcie0297

 

Zdjęcie0298


bottom

Powered by Joomla!. Design by: themza joomla 2.5 theme  Valid XHTML and CSS.